Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bosně byl zadržen muž, který chtěl prodat část daytonské mírové dohody

Válka v Jugoslávii
Válka v Jugoslávii
Foto: news.com

Sarajevo - Před téměř deseti lety se ztratila část daytonské mírové dohody, která v roce 1995 ukončila občanskou válku v Bosně. Policie nyní nedaleko Sarajeva zadržela bosenského Srba, který se snažil dokument prodat.

Muž se k části dohody dostal zřejmě letos, další podrobnosti jsou však stále předmětem vyšetřování, informovala agentura Reuters.

Bosenská média za zadrženého označila Željka Kuntoše, někdejšího řidiče bývalého předsedy bosenského parlamentu, který je rovněž bosenským Srbem. Kuntoš se údajně pokusil dokument prodat za 100.000 bosenských marek (asi 1,3 miliony Kč).

Daytonskou dohodu podepsali pod záštitou USA na letecké základně Dayton ve státě Ohio v listopadu 1995 tehdejší prezidenti Bosny, Srbska a Chorvatska. Bosna byla podle dohody rozdělena na dva autonomní regiony - muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskou (RS).

Na ztrátu části dohody upozornil zaměstnanec bosenské prezidentské kanceláře v roce 2008.

Témata:  Bosna a Hercegovina válka v Jugoslávii válka

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 14:27

Policie ČR vyšetřuje tragický rodinný konflikt v Plzni. Jeden člověk zemřel

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.