Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Etiopští vojáci vstoupili do Somálska, budou bojovat s islamisty

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: news.com

Mogadišo – Do Somálska dnes vstoupily tisíce vojáků Etiopie. Mají se připojit k rozsáhlé ofenzivě proti islamistům z hnutí Šabáb. Tato skupina napojená na globální teroristickou síť Al-Káida usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

S odvoláním na obyvatele příhraničních oblastí a etiopského ministra zahraničí o tom informovala agentura AP.

Vojáci v tancích a obrněných vozidlech zamířili do jihozápadní části Somálska, řekl stařešina z města Luq na jihu Somálska nedaleko hranic s Etiopií. Průjezd etiopských armádních konvojů potvrdil i představitel hraničního města Dolow na jihozápadě Somálska.

Somálsko se připravuje na útok proti Šabábu s podporou sil členů Africké unie. Cílem ofenzivy je vytlačit islamisty z jejich bašt v jihosomálských přímořských provincií Dolní a Střední Shabele.

Chystaný zátah přichází poté, co Šabáb v říjnu při bombovém atentátu v metropoli Mogadišu usmrtil přes 350 lidí. Prezident Mohamed Abdullahi Mohamed následně navštívil země v regionu a požádal je o větší vojenskou podporu.

Témata:  Somálsko Islamistické hnutí Šabáb Al-Šabáb

Související

Aktuálně se děje

4. března 2026 13:15

Američan válčí, Čech platí. Expert naznačil, co všechno může zdražit

Rozšiřující se konflikt na Blízkém východě nehrozí pouze dočasným zvýšením cen na benzinkách. Ve hře jsou i vyšší ceny elektřiny, s tím rostoucí inflace či zamrzlé hypotéky.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy