Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další teroristické útoky v Evropě jsou téměř nevyhnutelné, varuje šéf Europolu

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Washington – Teroristické útoky z listopadu minulého roku a březnové útoky v Bruselu vyvolaly celou řadu kritiky, která viní úřady států i EU z nedostatečné snahy o jejich předejití. Rob Wainwright, ředitel bezpečnostní agentury EU Europol, v rozhovoru pro americký deník TIME varuje, že další útoky jsou téměř nevyhnutelné.

Stovky teroristů

Wainwright varuje, že se Evropa stále nachází pod „největší hrozbou terorismu od doby útoků 11. září (2001). Máme tu 5 tisíc Evropanů, kteří byli radikalizováni IS, vycestovali do Sýrie a Iráku a podíleli se na tamních bojích. Máme podezření, že třetina z nich se vrátila: to je náš nejlepší odhad. Nevíme to ale jistě," vysvětlil Wainwright.

Podotýká, že ne každý člověk, který se ze Sýrie nebo Iráku vrátí, se chce podílet na teroristických činech. „To ale pořád znamená, že tu je třeba několik set lidí, kteří jsou potenciálními teroristy," varuje Wainwright.

„Naší obavou je, že tu jsou další teroristické sítě – ať už v Evropě, nebo v Sýrii, kde jsou lidé trénováni k další akci. Víme, že IS minulý rok učinil strategické rozhodnutí vytvořit externí velitelství; oddělení, které by plánovalo přesně ten typ útoků, kterých jsme nyní byli svědky. Myslíme si, že stále aktivně plánují. Hrozba je aktuální a skutečná. Další útok je téměř jistý."

Předcházení útokům

To, že k útokům v Paříži a Bruselu došlo, je podle něj selháním. Na druhou stranu ale zdůrazňuje, že většině útoků v Evropě se daří předejít. „Skoro každý teroristický útok je překažen. Některé se ale povedou, což potvrzuje složitost hrozby, které čelíme. Bylo radikalizováno pět tisíc lidí a my máme jen zlomky zpravodajských informací o tom, kdo jsou," vysvětluje dále Wainwright.

Upozorňuje také, že se zkrátila doba procesu radikalizace, takže je nyní mnohem těžší ji podchytit. Sdílení informací mezi státy EU se podle něj od útoků v Paříži zlepšilo, ale stále není na ideální úrovni. Právě neochota členských států sdílet informace svých zpravodajských služeb s dalšími státy bývá často odborníky kritizována.

Pozor na Mistrovství Evropy ve fotbale

Wainwright navíc vysvětluje, že současní teroristé jsou daleko častěji napojeni na zločinecké organizace, případně mají jiné problémy se zákonem. Z toho důvodu o nich často existují záznamy v policejních databázích, což je pádný důvod pro zlepšení spolupráce mezi zpravodajskými službami a policií.

Na závěr varuje před blížícím se Mistrovstvím Evropy ve fotbale, které se letos odehraje ve Francii; hrozí zde podle něj možný teroristický útok. Podotýká ale, že ačkoliv případnému útoku zcela předejít nelze, bezpečnostní složky dělají vše pro to, aby útoku předešly.

Témata:  terorismus Europol EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.