Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politická krize v Německu: Lidé by v nových volbách volili stejně

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - V Německu jednají po zářijových volbách o vytvoření koaliční vlády konzervativní strany CDU/CSU, liberálové z FDP a Zelení. Pokud by rokování nevyšla, ve hře jsou předčasné volby. Ty by ale situaci příliš nezměnily, ukázal průzkum agentury Forsa.

Vítězem hlasování by se staly opět konzervativní strany CDU/CSU pod vedením kancléřky Angely Merkelové. Podle průzkumu by získaly 32 procent hlasů, tedy jen 0,9 procenta méně než při skutečném hlasování 24. září.

Zhruba stejného zisku by dosáhli také sociální demokraté, FDP, Levice i Alternativa pro Německo (AfD). Alespoň částečně by se výsledek změnil pouze v případě Zelených, jejichž podpora vzrostla z 8,9 na deset procent.

"Poté, co voliči v září rozhodli, nevidí důvod, aby své rozhodnutí měnili. Tím spíše, že se profil jednotlivých stran od 24. září nezměnil," uvedl ředitel agentury Forsa Manfred Güllner.

Navzdory značné rozdílnosti stran, počítají téměř dvě třetiny dotázaných Němců (64 procent) s tím, že jednání CDU/CSU, FDP a Zelených budou úspěšná. Pouze mezi příznivci AfD se většina respondentů domnívá, že jsou současná jednání o koaliční vládě odsouzena k neúspěchu.

Témata:  volby v Německu Německo průzkumy

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?