Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Clinton urazil Evropu. Od Polska přišel ostrý protiúder

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Americký exprezident Bill Clinton si znepřátelil část Evropy. Urazil totiž jak Maďary, tak Poláky. Zatímco od první jmenované země přišla ostrá obrana, Polsko neváhá jít do protiútoku.

Exprezident Bill Clinton v kandidatuře na prezidentku Spojených států podporuje svou manželku Hillary Clintonovou a v projevu v rámci její prezidentské kampaně však o víkendu v New Jersey nečekaně promluvil o Maďarech a Polácích.

Uvedl, že by bez Spojených států a studené války nebyli svobodní. Nyní se ale podle něj však rozhodli, že s demokracií je příliš mnoho problémů, a proto chtějí přijmout diktaturu Putinova druhu.

Maďarského ministra zahraničí Clintonova slova pořádně naštvala a zdůraznil, že i americký exprezident ví, že Maďaři rozhodli o své budoucnosti ve svobodných parlamentních volbách. Rozhořčeně dodal, že "svobodu Maďarska si vybojovali Maďaři." 

S reakcí se přidal i předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński, který by Billa Clintona poslal k psychiatrovi.  "Jestli někdo tvrdí, že v Polsku není demokracie, potřebuje lékařskou prohlídku," vzkázal Kaczyński. Opoziční politici, kteří jinak s vládou nesouhlasí, se také neváhali ohradit proti Clintonovým slovům. Polští voliči jsou totiž hákliví na přirovnání k Rusku.

Témata:  Bill Clinton Polsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.