Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pákistánské město Láhaur zakryl smogový mrak, indická metropole zavřela školy

Smog
Smog
Foto: Česká televize

Láhaur - Druhé největší pákistánské město Láhaur dnes zahalil smog. Nemocnice jsou plné pacientů, kteří dýchají přes kyslíkové masky. S mimořádným znečištěním ovzduší se tento týden potýká také indická metropole Dillí

Podle předpovědí se smogový mrak nad Pákistánem bude držet několik dní. Pákistán oficiální údaje o situaci sice neposkytl, ale občanská organizace PakistanAirQuality nejnovější měření po hodinách zveřejňuje na twitteru.

Dnes ráno dosahovala koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, 757 mikrogramů na metr krychlový, přičemž Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za bezpečné pouze 25 mikrogramů na metr krychlový.

Vysoké znečištění ovzduší zvyšuje riziko vyvolání kardiovaskulárních problémů a také rakoviny plic. Lékař Iršad Husajn řekl, že počet lidí, kteří přišli kvůli problémům s očima, dýchacím infekcím a astmatu, narostl čtyřnásobně. "V minulosti jich bylo tak sto, teď je jich čtyři sta," řekl Husajn.

Kvůli smogu je zastaven provoz ve 180 paňdžábských podnicích a podle zástupce tamní vlády se začalo vyšetřovat 350 původců znečišťování. Pákistánská letecká společnost PIA upravuje letový řád tak, aby se lety vyhnuly hodinám s nejhorší viditelností.

V Dillí, které WHO v roce 2014 označila za nejznečištěnější město světa, naměřili hodnoty mezi 400 až 700 mikrogramy na metr krychlový.

Témata:  Pákistán smog Indie

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy