Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč je v Americe menší intenzita teroristických útoků než v Evropě?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Úterní útok v New Yorku je bezpochyby teroristický čin. Ale přestože ve Spojených státech je spousta případů střelby a rasově motivovaných útoků, v porovnání s Evropou je tady jen málo incidentů, které jsou klasifikované jako teroristické. Jak se Spojené státy americké liší od starého kontinentu?

Nejčastěji o evropských teroristických útocích slýcháváme ve spojení se zeměmi, jako je Francie, Německo nebo Velká Británie. Ať už se jedná o nastražené bomby, sebevražedné atentátníky, nebo v poslední době velmi využívané dodávky, střelné a bodné zbraně, ke spočítání všech útoků nám prsty na ruce stačit nebudou.

Ve Spojených státech je však odlišná situace, i když ty nejtragičtější činy včetně 11. září se staly právě tady. O islámském terorismu zde slýcháváme možná tak jednou do roka, přitom je USA v hledáčku extrémistů na předních místech. V čem je rozdíl? Dělají američtí policisté snad lepší práci?

Jeffrey Ringel, který přes 20 let pracoval pro FBI a nyní vlastní bezpečnostní firmu se domnívá, že muslimové se ve Spojených státech lépe integrují než v Evropské unii. "Většina útočníků jsou příslušníci druhé generace přistěhovalců, to znamená, že se buď v nové země již narodili, nebo sem dorazily jako děti. Mladí jsou pak častěji aktivní na sociálních médiích, kde jsou snadným cílem radikalizace," míní odborník.

Velkou roli však hraje právě integrace. "Amerika je národem přistěhovalců, skoro každý Američan nebo jeho nedávní předci přišli odjinud. Nehraje roli, zda máte asijský, africký nebo jiný původ, všichni jsme jeden národ. Jenže ve Francii vás za Francouze nepovažují, dokud tam nežijete aspon pět generací, přestože od začátku vlastníte jejich občanství," tvrdí Ringel.

Podle odborníka na bezpečnost je dalším problémem nekoordinovanost Evropy. "V USA si ty informace vyměňují federální státy mezi sebou, Evropa je směs zemí, které mají rády svoje soukromí a k větší spolupráci tam příliš nedochází. Navíc v USA u každé větší události, jako koncerty nebo sportovní utkání, pokaždé vidíte velkou přítomnost příslušníků bezpečnostních složek," řekl Jeffrey Ringel.

Na závěr odborník ještě připomíná, že newyorský útok je v Americe "novinkou" v tom, že terorista použil dodávku, která v Evropě děsí lidi už několik měsíců. Podobné útoky se dají naplánovat za krátkého časového horizontu, potřebujete k tomu jen auto. "Podobným aktům je těžké zabránit, nepotřebují mnoho času přípravy. Pokud nebyl dotyčný již pod dohledem za podezřelou činnost, skoro nikdy těmhle událostem nepřejdeme," varuje Jeffrey Ringel.

Témata:  terorismus bezpečnostní služby nebezpečí

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.