Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump má v Asií vliv, země APEC se zavázaly k boji proti nepoctivému obchodu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Danang - Dnes ve vietnamském Danangu skončil summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Závěrečný dokument vyzývá k boji proti nepoctivému obchodu a k odstranění "subvencí, které poškozují trhy".

Formulace prohlášení, pod nímž je podepsáno 21 států, podle agentury Reuters svědčí o vlivu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na summitu řekl, že hodlá znovu projednat obchodní dohody, které považuje pro USA za nevýhodné. Potvrdil svou politiku "Amerika na prvním místě" a podle odborníků se tak dostal do názorového sporu s Čínou.

"Budeme spolupracovat na otevření obchodu, budeme podporovat příležitosti ke zlepšení přístupu na trhy a budeme řešit nepoctivou obchodní praxi. Naléhavě vyzýváme k odstranění dotací, které poškozují trhy, a také na zrušení ostatních druhů vládní pomoci," uvádí se v závěrečném prohlášení summitu.

Na jeho okraj se jednalo i o Transpacifickém partnerství (TPP) a ministři obchodu 11 zemí, jichž se TPP týká, se dohodli, že dohoda bude pokračovat. USA od TPP odstoupily z Trumpova rozhodnutí.

Témata:  APEC ekonomika Čína

Související

Aktuálně se děje

6. února 2026 21:00

6. února 2026 14:48

Agáta Hanychová nad věcí. Řekla, jak je to s údajnou žalobou na Soukupa

Leden přinesl jeden zlom ve vztahu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem, kteří se dohodli na péči o dceru Rozárku. Nedávno už se ale mezi nimi objevilo nové napětí. Byl to Soukup, který ho svými vyjádřeními vyvolal. Hanychová se zatím snaží zůstat nad věcí. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy