Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaorálek chce navýšit prostředky na odhalování ruských dezinformací

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Česká republika chce navýšit prostředky i počet lidí, kteří se na evropské úrovni zabývají strategickou komunikací, především směrem k východu. V Bruselu to dnes novinářům řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Evropská komise dnes oznámila vznik expertní skupiny a začátek veřejné konzultace týkající se problematiky falešných zpráv. Příští rok na jaře chce na základě diskusí s veřejností a práce skupiny přijít se strategií proti jejich šíření.

Praha není podle Zaorálka v této své snaze osamocená a hledá další spojence. Také jiné, především východní země EU poukazují na potřebu čelit falešným a zavádějícím informacím z tohoto směru, jejichž cílem je zkreslovat či dokonce ovlivňovat politickou situaci.

V září 2015 v reakci na dezinformace, které často měly původ v Rusku a souvisely především s děním kolem Ukrajiny, summit EU rozhodl o vzniku specializovaného týmu v rámci evropské diplomatické služby.

Pracuje v něm 14 lidí, včetně českého zástupce. Skupina analyzuje a odhaluje nejrůznější dezinformace, na svém seznamu má nejméně 3500 takových zjištění, naposledy v souvislosti s děním v Katalánsku. Tým se kromě toho snaží přispívat k pozitivnímu obrazu EU v zemích Východního partnerství.

Asi stovka politiků a bezpečnostních expertů z 22 zemí z Evropy a Ameriky nedávno vyzvala evropské lídry jako je šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, aby počty expertů v týmu nejméně ztrojnásobili. Zástupci EU by podle této „Pražské výzvy" také měli začít Rusko jasně označovat jako hlavního původce těchto nepřátelských dezinformací.

Mogheriniová sama dnes nechtěla specifické případy dezinformací - ať už v Katalánsku či třeba na Balkáně - komentovat. Připomněla ale, že zvýšení počtu členů i rozpočtu příslušného týmu navrhovala opakovaně a byly to členské země, které podobnou možnost dosud odmítaly. Připomněla, že europarlament s větším rozpočtem problém nemá.

„Ráda bych zdůraznila jedno. Nejde jen o to čelit negativnímu vnímání a nepravdivým informacím. Je to také o efektivní komunikaci týkající se naší vlastní pozitivní agendy. A pro mne je tohle ta nejdůležitější část práce," upozornila Mogheriniová. Efektivní informace o tom, co EU je a co dělá, je podle ní základní a nejúspěšnější část strategické komunikace.

Také zástupci především jižního křídla EU dnes v ministerské diskusi podle Zaorálka upozorňovali hlavně na význam „pozitivní komunikace směrem k jižním sousedům či na Balkán".

Témata:  EU Lubomír Zaorálek Federica Mogherini

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.