Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekvádorský viceprezident si přišel na miliony dolarů, stane před soudem kvůli korupci

Korupce
Korupce
Foto: Reprofoto YouTube

Quito - Ekvádorský viceprezident Jorge Glas bude souzen za korupci, dle obžaloby bral úplatky za ovlivňování veřejných zakázek pro brazilskou firmu Odebrecht. Hrozí mu až pět let vězení.

Viceprezident, který je od začátku října ve vazbě, nelegální činy popřel a odmítl odstoupit z úřadu.

Ekvádorský soudce zahájil trestní řízení proti Glasovi a dalším 12 lidem kvůli korupci. Glase prokuratura viní z přijetí celkem 13,5 milionu dolarů (téměř 300 milionů korun) na úplatcích. Dostal je údajně prostřednictvím svého strýce, který je rovněž mezi obžalovanými.

Jorge Glas se korupčního jednání údajně dopustil jako viceprezident předchozí hlavy státu Rafaela Correy. Od letošního jara je Glas ve stejné funkci jako zástupce prezidenta Lenína Morena. Ten Glase už v srpnu zbavil dekretem všech pravomocí, odvolat ho ale podle ústavy nemůže, protože je to funkce volená lidovým hlasováním. Zbavit Glase funkce může parlament dvoutřetinovou většinou svých členů.

Brazilská společnost Odebrecht figuruje v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii kolem přidělování zakázek státní firmy Petrobras a loni vyšlo najevo, že uplácela i politiky v nejméně 12 zemích Latinské Ameriky.

Témata:  Ekvádor korupce

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.