Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Palestina hrozí USA přerušením veškerého kontaktu

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Jeruzalém/Washington - Palestina přeruší veškerou komunikaci se Spojenými státy, pokud bude uzavřena pobočka Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) ve Washingtonu. Tvrdí to palestinský představitel Saíb Irikát.

OOP sdružuje hlavní palestinské strany vyjma radikálního hnutí Hamás. Americká vláda v pátek podle agentury AP oznámila, že OOP v metropoli nemůže dále působit, protože porušuje zákon.

Činitel amerického ministerstva zahraničí řekl agentuře Reuters, že podle nového zákona, který přijal Kongres, nemůže šéf americké diplomacie Rex Tillerson kanceláři OOP oficiálně prodloužit povolení k působení. To vypršelo minulý měsíc.

Je to podle něj "kvůli některým výrokům palestinských představitelů" ohledně Mezinárodního trestního soudu (ICC). Zákon podle představitele ministerstva říká, že úřad OOP nemůže fungovat v americké metropoli, pokud vyzývá ICC k trestnímu stíhání Izraelců za údajné zločiny proti Palestincům.

Ke stíhání izraelských činitelů vyzval v září na Valném shromáždění OSN palestinský prezident Mahmúd Abbás, připomíná Reuters.

Představitel ministerstva dodal, že prezident Donald Trump může od uzavření úřadu OOP po 90 dnech upustit, pokud usoudí, že "Palestinci zahájili přímá a smysluplná jednání s Izraelem".

Témata:  Palestina USA

Aktuálně se děje

6. srpna 2026 21:58

6. srpna 2026 15:01

Knížák se toho nedožil. Soud ho rehabilitoval za vazbu během minulého režimu

Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy