Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečekaný obrat: Lidé si uprchlíky klidně nastěhují domů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Foto: Amnesty International

Londýn – Jedním z hlavních problémů migrační krize jsou obavy evropských zemí z přijímání uprchlíků. Britský deník The Guardian nyní ale upozornil na průzkum humanitární organizace Amnesty International, který odhalil, jak jednotlivé země na uprchlíky nahlíží.

Vstřícná Čína, uzavřené Rusko

Průzkum zahrnoval 27 tisíc lidí v 27 státech. 70 % dotázaných uvedlo, že by vlády měly pro uprchlíky dělat více, 80 % lidí pak uvedlo, že by byli ochotni akceptovat uprchlíky ve své zemi, městě nebo sousedství. Každý desátý člověk by byl ochoten přijmout uprchlíka ve svém vlastní domě.

Na základě odpovědí organizace vypracovala Index vítání uprchlíků, který se pohybuje v hodnotách od 0 do 100, kde 0 by znamenala, že všichni respondenti by v této zemi uprchlíkům zakázali vstup, a 100 by naopak znamenalo, že by všichni respondenti uprchlíky přivítali i ve svém domě.

Zcela nejvýše se na tomto žebříčku umístila Čína, těsně následována Německem a Velkou Británií. Tyto tři země v indexu jako jediné překročily hranici 80 bodů. Nad hranici 60 bodů se pak dostala Kanada, Austrálie, Španělsko, Řecko a Jordánsko v tomto pořadí.

Uprchlík do domu?

Na posledním místě se naopak umístilo Rusko, které jako jediné kleslo pod 20 bodů. Mezi ním a předposledním státem, Indonésií, tak vznikl velký rozdíl.

Výsledky ohledně ochoty přijmout uprchlíky ve vlastním domě ukázaly daleko větší rozdíly. Na prvním místě se s přehledem umístila opět Čína, kde by takto bylo ochotno učinit více než 40 % dotázaných. Druhá byla Velká Británie, ovšem zde již toto číslo kleslo pod 30 %. Třetí místo obsadilo s 20 % Řecko.

Německo, které se v indexu umístilo vysoko, zde patří mezi země uprostřed spektra – ve vlastním domě by zde uprchlíky přijalo 10 % lidí. Poslední se umístila Indonésie a Rusko, kde se počet těchto lidí pohybuje pouze těsně nad nulou.

A co Střední Evropa?

Jak podotýká deník The Guardian, názory lidí se často zřejmě neshodují s oficiální politikou země. To lze pozorovat například u Austrálie, která je známá svým tvrdým přístupem vůči uprchlíkům, ale v indexu se umístila na pátém místě.

Australský ministr imigrace, Peter Dutton, ale v rámci své volební kampaně tento týden prohlásil, že Austrálie nemůže přijmout více uprchlíků, protože většina z nich je nevzdělaná, negramotná a sebrala by Australanům práci, nebo by vysávala systém sociální péče.

Ačkoliv Česká republika v rámci tohoto průzkumu zahrnuta nebyla, její soused, Polsko, se opakovaně umisťoval na nejnižších příčkách, což zřejmě odráží náladu ve Střední Evropě, kde lidé vůči uprchlíkům zastávají odmítavý postoj. Výjimkou byla otázka, zda by lidem mělo být umožněno uprchnout před válkou a perzekucí do jiného státu – zde kladně odpovědělo asi 75 % lidí; tedy stejně jako ve Spojených státech amerických a Indonésii.

Témata:  uprchlíci migrace AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.