Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google News omezuje RT a Sputnika? Podle Moskvy se jedná o cenzuru

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Moskva - Google hodlá zařazovat ruská média mezi výsledky vyhledávání aplikace Google News na nižší pozice. To dle pčekávání pobouřilo Moskvu. Omezení serverů Sputnik a RT by prý bylo cenzurou a omezováním svobody slova.

O tom, že chce Google zařazovat ruská média na nižší pozice při vyhledávání, hovořil šéf holdingu Alphabet Eric Schmidt na nedělním mezinárodním fóru v kanadském Halifaxu.

Televize RT se minulý týden musela podle nařízení amerického ministerstva spravedlnosti v USA zaregistrovat jako zahraniční agent. Opatření je reakcí na údajné šíření dezinformační propagandy a na snahu Moskvy - jak tvrdí americké rozvědky - ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

O případné registraci u amerických úřadů se mluví i v souvislosti s propagandistickým webem Sputnik. Google, který je součástí holdingu Alphabet, od začátku listopadu dál blokuje ruskou Federální zpravodajskou agenturu (FAN). Ta se údajně podílí na šíření dezinformací.

Ruský parlament v reakci na restrikce vůči televizi RT schválil v úterý novelu zákona, která vládním úřadům umožní označit jako zahraniční agenty cizí média. Návrh bude nyní předložen k podpisu prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Témata:  Google Rusko internet

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 11:32

Pavel opět nechá vystavit korunovační klenoty. Přednost budou mít školy

Korunu, žezlo i jablko slavnostně vyzvednou klíčníci z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v pondělí 14. září. Následující tři dny si je budou moct prohlédnout školní třídy. Pro veřejnost bude výstava otevřena od pátku 18. do pondělí 28. září. Klenoty letos doplní také korunovační roucho z roku 1653 a další vzácné artefakty. Vstup bude opět zdarma. Informoval o tom Pražský hrad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy