Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandální prohlášení ohledně událostí Pražského jara? Ruský novinář přidal jiný pohled na věc

1968
1968
Foto: Česká televize

Moskva - Na stránkách ruské televize TV Zvezda se objevil kontroverzní článek, který popisoval, kterak udělal Sovětský svaz dobře, když napadl Československo v srpnu 1968. Článek okamžitě zkritizovaly osobnosti z různých kruhů, včetně prezidenta Miloše Zemana. Je to však jediný pohled Rusů na události v roce 1968?

Dmitrij Sergejev, ruský novinář a bloger, zveřejnil na stránkách té samé televize TV Zvezda poněkud odlišný pohled na srpnové události. Podle něj byl vpád vojsk Varšavské smlouvy do země zbytečně krutý. "Už tehdy byly některé činy vojáků považovány za nesmyslně kruté," píše v článku.

Sergejev se pozastavuje nad tím, že většina historiků zákrok vojsk odsoudila, označila jej jako nesmyslný, a to přispělo ke zhoršenému obrazu Sovětského svazu v zahraničí.

V článku zmínil začátek Pražského jara a osobnosti Ludvíka Svobody a především Alexandra Dubčeka, který začal provádět na začátku roku 1968 reformy. Ty měly vést k tzv. "socialismu s lidskou tváří".

Novinář poukazuje na to, že hlavním důvodem, proč následně došlo k napadení ČSSR, byla skutečnost, že se vysocí sovětští komunističtí představitelé báli oslabení armády Varšavské smlouvy.

Dalším důvodem podle něj byla ega komunistických funkcionářů. "Dnes to zní vtipně, ale tehdejší Dubčekův 'socialismus s lidskou tváří' rozmetával ideu marxismu-leninismu, což byla diktatura proletariátu a vedoucí úloha komunistické strany. To samozřejmě nekorespondovalo se zájmy stranických špiček, čili takový scénář nemohli dopustit," píše v příspěvku.

Podle Sergejeva bychom se dnes neměli dívat na téměř půl století starou událost tak, abychom rozdmýchávali nepřátelství mezi vlastními státy. Sergejev soudí, že tehdy byla jiná doba a u vlády byli jiní lidé, kteří nakonec byli potrestaní. "Když už ničím jiným, tak tím, že právě potlačení Pražského jara potvrdilo zklamání z teorie marxismu-leninismu. To vedlo později k rozpadu systému," uvádí.

Vidí v celé historické události Sergejev nějaké pozitivum? "Události z roku 1968 se staly zlomovým bodem, který odhalil skutečné odvážné patrioty země. Jedním z nich byl i Miloš Zeman, tehdy posluchač na pražské VŠE. Ten kritizoval vpád vojsk na území ČSSR, za což následoval přísný trest. Byl vyloučen z Komunistické strany. Po letech byl zvolen jako první český prezident celým českým lidem," uvažuje.

Na závěr článku Sergejev připomíná, že po Sametové revoluci v roce 1989 bylo zveřejněno "Prohlášení sovětské vlády a společné prohlášení vůdců Bulharska, Maďarska, NDR, Polska a Sovětského svazu" o tom, že vpád vojsk do Československa v roce 1968 byl "neoprávněným zásahem do vnitřních záležitostí suverénní země, čin, který přerušil proces demokratické obnovy Československa a měl dlouhodobé negativní následky".

Témata:  Rusko Sovětský svaz Sovětská armáda VIII.68

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.