Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Války ve vesmíru? I to nás čeká, varuje vojenský analytik

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Rt.com

Washington – Od chvíle, kdy lidé začali zkoumat možnosti cest do vesmíru a vysílat do něj první sondy a lidské posádky, se zároveň začaly objevovat i spekulace, jak by bylo možné vesmír využít k vojenským účelům. O tom, co nás v tomto ohledu čeká, promluvil Omar Lamrani, vojenský analytik společnosti Stratfor.

Militarizace vesmíru

Lamrani uvádí, že ačkoliv od vyslání prvního satelitu do vesmíru Sovětským svazem v roce 1957 žádná země úmyslně nezničila satelit jiné země, v blízké budoucnosti by se to mohlo změnit. „Roste tu riziko, že by se v budoucnu mohly ve vesmíru odehrávat bitvy," varuje.

Během posledního desetiletí podle Lamraniho došlo k zásadním technologickým pokrokům a zrychlily se snahy o militarizaci vesmíru.

„Poháněni dominantním postavením a strategickou závislostí Washingtonu na vesmíru se rivalové USA snaží vytvořit a nasadit protisatelitní zbraně (známé jako ASAT). Tato technologie, jejíž vývoj započal během studené války, se stala oblastí, ve které během posledního desetiletí soupeří armády největších světových velmocí," uvádí Lamrani.

Zranitelné USA

Dále upozorňuje, že ačkoliv značné využívání vesmírných technologií poskytuje Spojeným státům výhodu nad svými soupeři, zároveň se tak stávají velmi zranitelnými v případě, že by se někdo pokusil jejich vesmírné technologie napadnout a zničit tak jejich infrastrukturu.

„Washington se proto snaží zlepšit své schopnosti a připravit se na možnost, že by se v budoucnu konflikt mohl rozšířit i do vesmíru. Jak závody ve vesmírném zbrojení pokračují, Spojené státy se budou i nadále soustředit na odstrašení soupeřů. Válka ve vesmíru by byla zničující pro všechny a její prevence, nikoliv hledání způsobů, jak v ní bojovat, zřejmě zůstane hlavním cílem," vysvětluje.

Lamrani také uvádí, že Spojené státy využívají vesmírných technologií zejména pro smazání velkého zeměpisného odloučení. „Důsledkem toho armáda USA značně spoléhá na své orbitální jednotky kvůli navigaci, shromažďování informací, přesné zaměřování, komunikaci, včasné varování a mnoho dalších klíčových aktivit," tvrdí Lamrani.

Jak také vysvětluje, v porovnání se Spojenými státy mají ostatní mocnosti mnohem menší přítomnost na orbitě – to by ale zároveň také znamenalo, že v případě vesmírného konfliktu by jejich ztráty nebyly tak velké.

Jako jaderný konflikt

Spojené státy se proto podle něj nyní soustředí na prevenci, v rámci které vzniká i sledovací systém, který je známý pod označením „Space Fence" (Vesmírný plot). Ten se má zaměřit na sledování satelitů a trosek na zemské orbitě. Fungovat by měl začít v roce 2016.

Pokud by k vesmírné válce skutečně došlo, lidstvo by ji podle Lamraniho značně pocítilo. „Lidstvo se spoléhá na vesmírné systémy v oblastech komunikace, průzkumu, navigace a spoustě dalších, které se staly nedílnou součástí moderního života," upozorňuje.

„Válka ve vesmíru by vyřadila mnoho klíčových satelitů a výsledné trosky by ohrozily důležité části orbity. Škoda pro světovou ekonomiku by také byla obrovská. Svou závažností by důsledky vesmírné války byly srovnatelné s dopady jaderné války," varuje na závěr Lamrani.

Témata:  vesmir Stratfor válka

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy