Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jordánsku dál žijí statisíce uprchlíků, do Sýrie se jich vrací jen asi 1000 měsíčně

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Ammán - Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se zhruba tisíc uprchlíků vrátilo z Jordánska do sousední Sýrie každý měsíc po nastolení klidu zbraní na jihu země zmítané šest let občanskou válkou. Přesto Jordánsko stále registruje přes 650.000 migrantů ze Sýrie.

Na začátku července vstoupilo v platnost příměří v provinciích Dará, Kunajtra a Suvajda na jihu Sýrie, které bylo uzavřeno za přispění Ruska, Jordánska a Spojených států.

"Asi 750 Syřanů se do vlasti z Jordánska vrátilo během října, 1078 v září a 1203 v srpnu," řekl mluvčí UNHCR v Jordánsku. Za předcházející půlrok údajně z Jordánska přes severní hranici odcházelo méně než 300 Syřanů měsíčně.

UNHCR zároveň nedoporučuje návrat do míst mimo čtyři syrské provincie, které zahrnuje dohoda o snížení napětí uzavřená v květnu mezi Ruskem, Iránem - spojenci režimu v Damašku - a Tureckem jakožto podporovatelem povstalců.

I přes jistý pokrok je počet nedávných repatriací zanedbatelný oproti celkové populaci syrských uprchlíků v Jordánsku. K 16. listopadu jich zde podle OSN bylo 655.056, přičemž místní úřady tvrdí, že země přijala na 1,3 milionu uprchlíků.

Témata:  uprchlíci Jordánsko Sýrie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.