Bratislava/Brusel – Další zemí, která má stanout v čele EU v rámci střídání předsednictví, je Slovensko. Jak ale varuje bruselský týdeník Politico Europe, EU o schopnosti země předsednictví zvládnout není příliš přesvědčena.
Slovensko v čele EU
Podle týdeníku se obavy Bruselu týkají hned několika faktorů. Jak podotýká, EU znepokojuje například fakt, že je Slovensko relativně mladým státem; co je ale důležitější, v poslední době se postavilo do opozice vůči klíčovým rozhodnutí EU.
Slovensko se proto podle týdeníku v poslední době snaží zvýšit svou přítomnost v Bruselu a slovenští diplomati EU ujišťují, že je Slovensko na předsednictví dobře připraveno.
„Jelikož to bude naše první předsednictví, máme nejen pocit respektu a zodpovědnosti tváří tvář nové výzvě, ale jetu také pozitivní přístup, a dokonce i nadšení," uvedl například slovenský velvyslanec v EU, Peter Javorčík. „Všichni si mohou být jisti, že Slovensko bude upřímné – konstruktivním manažerem, vyjednavačem a prostředníkem," dodal.
Strach kvůli migraci
EU se ale podle týdeníku navzdory tomuto a podobným ujištěním předsednictví Slovenska obává. „Zejména kvůli zaryté opozici slovenského premiéra, Roberta Fica, ke klíčovým částem migrační politiky EU," vysvětluje.
„Myslím si, že nikdo není příliš nadšen ze slovenského předsednictví. Jsme uprostřed obrovské reformy migrace a jsme téměř u konce. Jak máme být vedeni zemí, která odstřelí každá plán ohledně migrace?" uvedl například člen Evropské lidové strany, která je největší stranou v Evropském parlamentu.
Jeden nejmenovaný diplomat EU zase uvedl: „Rozhodně můžeme očekávat méně profesionality než u Nizozemí. Jsou tu obavy, které se týkají faktu, že jde o malou zemi a nového člena EU; a na rozdíl od Nizozemí nejde o zakládajícího člena, kteří vědí, jak s předsednictvím nakládat. Doufáme, že nebudou ohledně migrace příliš horliví."
Nízká očekávání
Obavy podle týdeníku panují také ohledně zdravotního stavu premiéra Fica, který byl v nedávné době hospitalizován kvůli problémům se srdcem a byl operován.
Významní členové a úředníci EU před prezidenstvím Slovensko navštěvují, aby zemi připravili. Týdeník ale podotýká, že ačkoliv jde o běžnou praxi před předsednictvím země v EU, tentokrát je cílem těchto návštěv nastavit „opravdu nízká očekávání".
Jak týdeník také připomíná, v současnosti je role předsednictví EU méně významná, než tomu bylo před rokem 2009, kdy vznikla role trvalého prezidenta Evropské rady. I tak je ale podle serveru role předsednictví důležitá a tlak na Slovensko tak bude vysoký.
Podle diplomatů Slovensko bude mít zejména příležitost docílit posunu v některých klíčových otázkách, včetně ekonomických reforem EU a plánu na vytvoření evropské pobřežní a hraniční hlídky.
Související
24. dubna 2025 19:41
21. dubna 2025 14:16
19. dubna 2025 11:54
17. dubna 2025 12:26
14. dubna 2025 19:39
5. dubna 2025 10:14