Dháka - Papež František dnes v bangladéšské metropoli celebroval mši za přítomnosti více než 100 tisíc katolických věřících. Vysvětil 16 kněží. Na mezináboženském setkání v zahradě arcibiskupské rezidence se pontifik dnes sejde s místními vůdci muslimů, hinduistů, buddhistů a křesťanů.
Téma uprchlické krize, během níž přišlo od konce srpna do Bangladéše přes 620.000 Rohingů, je ústředním tématem papežovy návštěvy regionu.
Na mezináboženském setkání dnes bude i 18 rohingských uprchlíků, kteří byli do Dháky dopraveni z bangladéšského města Cox's Bázár, v jehož oblasti se nachází většina uprchlických táborů.
Po svém čtvrtečním příletu do Dháky papež zdůraznil "obrovské utrpení uprchlíků z (barmského) Arakanského státu" a poděkoval Bangladéši, že jim poskytla útočiště. Apeloval také na mezinárodní společenství, aby podniklo rozhodné kroky k řešení problému Rohingů, včetně okamžitého poskytnutí materiální pomoci Bangladéši.
Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Organizace pro lidská práva i příslušníci rohingského etnika vyjádřili zklamání, že papež zatím ani jednou během své návštěvy regionu nepoužil slovo Rohingové, které je barmskou buddhistickou většinou zapovězeno.
"Statisíce lidí se ocitly v problematické situaci a (papež) nemůže ani použít slovo, které označuje náš lid. To je strašně smutné," řekl agentuře AP 27letý příslušník etnika Faizal. "Naše budoucnost je velmi nejistá." Phil Robertson z asijské pobočky Human Rights Watch prohlásil, že papež promeškal příležitost potvrdit identitu Rohingů před barmskými úřady, které se ji snaží popírat.
Papež dnes také v Bangladéši navštívil památník a muzeum nezávislosti, kterou země získala oddělením od Pákistánu v roce 1971.
Témata: Papež František, Bangladéš, Barma
Související
11. září 2024 16:55
14. dubna 2024 16:48
31. března 2024 16:44
11. března 2024 16:49
9. března 2024 20:20
11. ledna 2024 14:38