Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady zatkly 13 Bosňáků, jsou podezřelí z válečných zločinů vůči Srbům

Násilí
Násilí
Foto: Pixabay

Sarajevo - V Bosně dnes bylo zadrženo 13 Bosňáků, dříve označovaných jako Muslimové.Jsou podezřelí z toho, že se během občanské války dopustili válečných zločinů na Srbech žijících v okolí města Konjić.

Zatčení provedly tamní úřady a policie. "Jde o někdejší velitele bosenské armády, domobrany a ministerstva vnitra. Jsou podezřelí z válečných zločinů na několika desítkách Srbů," uvedly úřad. Podezřelí byli zatčeni v Konjiči i Sarajevu.

Podle prokuratury byly zločiny spáchány na jaře a v létě 1992, kdy "prakticky všichni srbští obyvatelé byli donuceni odejít" z regionu. Třináctka obviněných je podezřelá z "vražd, mučení, znásilňování, pronásledování a vyhánění".

V půli listopadu byl podle agentury AFP odsouzen na devět let do vězení Edhem Žilič, bývalý velitel tábora, ve kterém byli v Konjiči věznění Srbové.

Občanskou válku v Bosně a Hercegovině, kdy proti sobě jistý čas bojovaly všechny tři strany navzájem, podle posledních odhadů nepřežilo na 100.000 lidí. Boje ukončila v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda. Země se poté vnitřně rozdělila na dva silně autonomní správní celky, Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou.

Témata:  Bosna a Hercegovina válečné zločiny

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.