Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Honduraský opoziční politik Nasralla žádá přepočítání všech hlasů nebo nové volby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tegucigalpa - V Hondurasu panuje po listopadových prezidentských volbách politické napětí. Opoziční kandidát Salvador Nasralla žádá přepočítání všech hlasů nebo přímý volební souboj s dosavadní hlavou státu Orlandem Hernándezem.

Dle volební komise vyhrál Hernández (43 procent hlasů), jehož opakovanou kandidaturu ale ústava neumožňuje. Po volbách v zemi vypukly násilné demonstrace. Komise zatím vítěze voleb oficiálně neohlásila.

Nasrallova středolevá strana původně žádala přepočítání jen třetiny hlasů. "Žádám přepočítání všech odevzdaných hlasů, aby byli všichni spokojeni," napsal nově na facebooku Nasralla, který dostal 41 procent hlasů. "Pokud vám to nestačí, proveďme druhé volební kolo," dodal.

Volba prezidenta je v Hondurasu jednokolová a k vítězství stačí prostá většina. K uspořádání druhého kola by se musel změnit volební zákon.

Nasralla ve volbách zpočátku vedl, pak bylo ale počítání hlasů na den přerušeno a nakonec převážil Hernández.

Témata:  Honduras volby EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.