Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde se vzal radioaktivní mrak nad Evropou? Podle ruského experta je na vině družice

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Radiaktivní mrak, který byl v říjnu zaznamenán nad Evropou, byl nejspíš z umělé družice. Podle dřívějších spekulací mohl zdroj znečištění pocházet z jaderné havárie v Rusku nebo Kazachstánu.

O znečištění, neškodném pro lidské zdraví, informovaly ústavy pro monitorování radiace ve Francii a v Německu. Přesnou lokalitu, kde oblak ruthenia 106 vznikl, se určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů se však jednalo o pásmo jižně od Uralu.

Ruská odbočka Greenpeace napsala, že příčinou mohla být havárie v ruském jaderném zařízení Majak, které se nachází ve městě Ozjorsk nedaleko Čeljabinska. Továrna vyrábí komponenty ruských jaderných zbraní a zabývá se regenerací vyhořelého jaderného paliva.

Ruský expert Rafael  Aruťunjan to ale dnes vyloučil. Nejpravděpodobnějším původcem podle něj bylo zařízení na palubě umělé družice, která v té době shořela v atmosféře. O jakou družici by se mohlo jednat, ruský vědec na tiskové konferenci v Moskvě neupřesnil.

Témata:  radiace Rusko vesmir

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 12:50

21. června 2026 8:58

20. června 2026 19:54

TikTokem a Instagramem se šíří děsivá výzva. Policie před ní důrazně varuje

Děsivý incident na škole v německé oblasti Wilhelmshavenu a Frieslandu vyvolal velké zděšení a policie kvůli němu vydala naléhavé varování. Třináctiletý školák tam minulý týden škrtil svého spolužáka tak dlouho, dokud chlapec neupadl do bezvědomí. Kriminalisté nyní případ vyšetřují jako nebezpečné ublížení na zdraví a jsou přesvědčeni, že za útokem stojí takzvaná „škrticí hra“ (Choking Game) – životu nebezpečná zkouška odvahy, která se v poslední době masivně šíří prostřednictvím sociálních sítí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy