Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protijaderná skupina ICAN při ceremoniálu převzala Nobelovu cenu za mír

Jaderná puma, ilustrační fotografie
Jaderná puma, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Oslo - Představitelé Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) dnes na ceremoniálu v norské metropoli převzali Nobelovu cenu za mír. ICAN se zasloužila o vznik Smlouvy o zákazu jaderných zbraní, kterou letos v červenci na půdě OSN podpořilo 122 zemí.

Smlouva, ke které se však nepřipojily jaderné mocnosti (například USA, Británie nebo Francie), ale i některé další země včetně Česka, má sloužit jako součást diplomatického tlaku zaměřeného na prosazení celosvětového nukleárního odzbrojení. Její odpůrci tvrdí, že stejného cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Cenu za protijadernou skupinu dnes převzaly šéfka kampaně Beatrice Fihnová a 85letá aktivistka Satsuko Thurlowová, která přežila výbuch jaderné bomby v Hirošimě.

"Hlavním poselstvím ICAN je, že svět nebude nikdy v bezpečí, dokud na něm jsou jaderné zbraně," uvedla Fihnová při převzetí ceny.

Před ceremoniálem vyzvala jaderné mocnosti, aby smlouvu o zákazu jaderných zbraní přijaly a zabránily tak konci lidstva. "(Smlouva) poskytuje (možnost) volby. Volby mezi dvěma konci: konci jaderných zbraní a konci nás (lidí)," uvedl Fihnová prohlášení.

Témata:  Nobelova cena jaderné zbraně Norsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.