Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok v Manchesteru? Lidé nemuseli zemřít, MI5 mohla teroristu zastavit, tvrdí deník

Salman Abedi (útočník z Manchesteru)
Salman Abedi (útočník z Manchesteru)
Foto: Greater Manchester police

Manchester/Londýn - Před půlrokem došlo v anglickém Manchesteru k teroristickému útoku, při němž zemřelo přes 20 lidí. Dalších téměř 60 bylo zraněno. K útoku se přihlásil Islámský stát. Po týdnech vyšetřování toho, co se vlastně v Manchesteru stalo, přišla šokující zpráva od deníku The Guardian - britská tajná služba MI5 pochybila. Nebýt toho, nemuselo k útoku vůbec dojít.

Boj proti terorismu bude v Británii od nynějška fungovat jiným způsobem. Přišlo se totiž na to, že při květnovém útoku v manchesterské Aréně, kde zahynulo 22 osob, pochybila britská tajná služba MI5.

Interní přezkoumání incidentu, které vedl David Anderson, odhalilo, že jak MI5, tak policie se dopustily závažných chyb, které vedly k tomu, že terorista Salman Abedi mohl udeřit. Pokud by byla přijata jiná rozhodnutí těmito složkami, nemuselo k incidentu vůbec dojít.

Bezpečnostní složky totiž měly informace o teroristovi Abedim, ale jeho "skutečný význam nebyl v době útoku dostatečně oceněn". Kdyby bezpečnostní síly Abediho prošetřily, nebylo by bývalo jisté, že by byl Abedi býval zastaven, píše ve zprávě Anderson. Sám však nesouhlasí s MI5, která tvrdí, že by se útoku i tak nezabránilo.

Anderson došel k těmto závěrům po zhodnocení čtyř posledních teroristických útoků, ke kterým došlo ve Velké Británii. Vyšetřovatel ujistil britskou vládu, že interní zpráva o útocích bude důkladná a nic v ní nebude vynecháno.

Britský vystudovaný právník, jenž je také členem Královské radnice, oznámil, že několik týdnů před útokem v Manchesteru bylo vyšetřováno přes 20 tisíc lidí kvůli podezření ze spolupráce z terorismu. Abediho jméno bylo na seznamu také. Zpráva tvrdí, že k jednání o těchto podezřelých mělo dojít nejdříve 1. června, tedy týden po útoku.

Dodejme, že toto není jediný případ, kdy měly bezpečnostní složky při teroristickém útoku pochybit. K podobným závěrům došli také vyšetřovatelé v Německu, když zkoumali téměř rok starý útok v Berlíně.

Tehdy terorista Anis Amri najel na berlínském náměstí kamionem do lidí, kteří se přišli podívat vánoční trhy. Zabil při tom 11 lidí, další desítky byly zraněny. A právě v tomto období, kdy se bude připomínat výročí tragédie, přišli vyšetřovatelé na děsivou skutečnost - kdyby byla policie pozornější, nemuselo k útoku vůbec dojít.

Témata:  výbuch v aréně v Manchesteru terorismus Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).