Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby na Korsice vyhráli nacionalisté, požadují větší autonomii ostrova

Demonstrace proti
Demonstrace proti "duhové totalitě" pořádaná Akcí D.O.S.T., Praha 16.8.2013
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Ajaccio/Paříž - Volby na Korsice vyhráli nacionalisté. Chtějí postupně prosadit ještě širší autonomii ostrova, jenž je nyní krajem Francie se zvláštním statusem.

Koalice nacionalistů a zastánců autonomie Pè a Corsica (Pro Korsiku) získala podle agentur 56,5 procenta hlasů. Centristická strana Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona ve volbách získala 12,67 procenta hlasů, tedy šest křesel.

"Paříž dnes bude bude muset reagovat na to, k čemu na Korsice došlo - je to dost podstatná věc," komentoval výsledek voleb šéf zastánců autonomie Gilles Simeoni. K volebnímu vítězství mu telefonicky blahopřál francouzský premiér Edouard Philippe.

"Řekl jsem mu, že chceme víc než protokolární zdvořilost a očekáváme, že se státem povedeme skutečný dialog - podmínky pro vyřešení korsické otázky nebyly nikdy tak příznivé," řekl Simeoni novinářům o rozhovoru s premiérem.

Nacionalisté prozatím vylučují, že by usilovali o úplnou nezávislost ostrova po vzoru katalánských separatistů. Například ale požadují, aby korsičtina byla druhým oficiálním jazykem, a také amnestii pro "politické vězně", tedy většinou radikální nacionalisty odpykávající si tresty za násilnosti.

Korsika, kde žije 330.000 obyvatel, zažívá v posledních letech po desetiletích násilností období stability. Vlnu násilí zde rozpoutala po svém vzniku v roce 1976 Korsická národně-osvobozenecká fronta (FLNC) a další organizace. Terčem atentátů byly především objekty považované za symboly francouzské moci - kasárna či policejní stanice a domy lidí z kontinentální Francie. Jen samotná FLNC se přihlásila ke zhruba 4500 atentátů.

Témata:  Korsika Francie

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.