Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezávislost pro Korsiku? Macron je ochoten vyjednávat, dva požadavky však smetl ze stolu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Paříž - Na Korsice se nedávno konaly volby, v nichž zvítězila koalice nacionalistů a zastánců autonomie Pè a Corsica (Pro Korsiku). Francouzská vláda by podle prezidenta Emmanuela Macrona mohla zvážit změnu vztahů s Korsikou. Nepřistoupí ale na uznání korsičtiny za oficiální jazyk.

Koalice Pè a Corsica (Pro Korsiku) chce s Paříží jednat o rozšíření autonomie v daňových záležitostech, o zrovnoprávnění korsičtiny s francouzštinou a o omezení práva na nákup nemovitostí na Korsice na lidi, kteří na ostrově žijí nejméně pět let.

"Výhledově můžeme uvažovat o změnách a premiér (Édouard Philippe) to korsickým politikům naznačil. Ale musí to být v souladu s ústavou. Tento republikánský rámec nám neumožňuje přistoupit na požadavky, jako je rezidenční právo nebo uznání korsičtiny za oficiální jazyk vedle francouzštiny," řekl Macron v rozhovoru pro španělský list El Mundo.

Macron neupřesnil, o čem je ochoten vyjednávat. K požadavkům Korsičanů se od voleb vyjádřil poprvé.

Korsika je domovem 330.000 lidí a představuje dva ze 101 francouzských departementů. Na rozdílů od Katalánska tamní nacionalisté nemají ambice získat nezávislost hned, protože vliv ostrova, na němž se roku 1769 narodil Napoleon, není z hlediska demografie a ekonomiky s Katalánskem srovnatelný.

Témata:  Korsika Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 12:38

Trump má radost, že papežem je Američan. Už počítá se setkáním

Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

K Zemi se řítí půltunový sovětský kolos. Může dopadnout do Česka

K Zemi se řítí půltunový sovětský kolos. Může dopadnout do Česka

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.