Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezávislost pro Korsiku? Macron je ochoten vyjednávat, dva požadavky však smetl ze stolu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Paříž - Na Korsice se nedávno konaly volby, v nichž zvítězila koalice nacionalistů a zastánců autonomie Pè a Corsica (Pro Korsiku). Francouzská vláda by podle prezidenta Emmanuela Macrona mohla zvážit změnu vztahů s Korsikou. Nepřistoupí ale na uznání korsičtiny za oficiální jazyk.

Koalice Pè a Corsica (Pro Korsiku) chce s Paříží jednat o rozšíření autonomie v daňových záležitostech, o zrovnoprávnění korsičtiny s francouzštinou a o omezení práva na nákup nemovitostí na Korsice na lidi, kteří na ostrově žijí nejméně pět let.

"Výhledově můžeme uvažovat o změnách a premiér (Édouard Philippe) to korsickým politikům naznačil. Ale musí to být v souladu s ústavou. Tento republikánský rámec nám neumožňuje přistoupit na požadavky, jako je rezidenční právo nebo uznání korsičtiny za oficiální jazyk vedle francouzštiny," řekl Macron v rozhovoru pro španělský list El Mundo.

Macron neupřesnil, o čem je ochoten vyjednávat. K požadavkům Korsičanů se od voleb vyjádřil poprvé.

Korsika je domovem 330.000 lidí a představuje dva ze 101 francouzských departementů. Na rozdílů od Katalánska tamní nacionalisté nemají ambice získat nezávislost hned, protože vliv ostrova, na němž se roku 1769 narodil Napoleon, není z hlediska demografie a ekonomiky s Katalánskem srovnatelný.

Témata:  Korsika Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.