Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před muzeem v Katalánsku se strhla mela, lidé odmítají převoz uměleckých děl

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/
Katalánsko, Barcelona /Španělsko/
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Lleida - Před muzeem v katalánském městě Lleida se dnes protestovalo proti převozu čtyř desítek uměleckých předmětů mimo Katalánsko. Za chybu označili stěhování děl do Aragonie nejen separatisté, ale i šéf katalánských socialistů Miquel Iceta.

Lidé, kteří se dnes už před úsvitem shromáždili u muzea v Lleidě, křičeli hesla jako "Pryč s okupací" nebo "Ruce pryč, tohle je loupež". Převoz uměleckých děl se má uskutečnit na základě dva roky starého rozhodnutí, s nímž ale katalánské úřady nesouhlasí. Někteří místní politici využili akci ke kampani před regionálními volbami, které se v Katalánsku konají za necelé dva týdny.

"V noci a s ozbrojeným doprovodem, jako vždy, využili státního převratu, aby drancovali Katalánsko. Tohle je model, který podporují strany Ciudadanos, katalánští socialisté a lidovci," napsal dnes na svém twitteru Madridem sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont.

Podle Iceta by se mělo počkat na skončení soudního řízení. Dnešní lhůtu pro převoz děl stanovil aragonský soud první instance minulý měsíc, Katalánsko má ale stále možnost se odvolat. Podle deníku El País tak může učinit do 4. ledna.

Katalánská vláda ale nyní odvolání oficiálně nemůže podat, protože její pravomoci převzal koncem října Madrid. Španělský ministr kultury Íňigo Méndez de Vigo, pod něhož nyní spadá katalánské ministerstvo kultury, už prohlásil, že se odvolávat nebude a že díla mají být vrácena do Aragonie.

Kauza se týká celkem 97 uměleckých předmětů, které v 80. a 90. letech minulého století prodaly jeptišky ze sigenského kláštera Katalánsku, jehož vláda za ně zaplatila v přepočtu asi 630.000 eur (asi 16,4 milionu).

Aragonský soud ale prodej v roce 2015 zrušil s tím, že je neplatný, protože o něm nebyla tehdy informována španělská ani aragonská vláda. Asi padesátka předmětů, která byla v Katalánském národním uměleckém muzeu v Barceloně, se do Aragonie vrátila loni.

Témata:  Katalánsko Španělsko muzea

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:49

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.