Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se děje v Barmě? Navzdory dohodě shořelo dalších 40 vesnic Rohingů

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Neipyijto - Podle nové zprávy organizace Human Rights Watch vypálila barmská armáda od října dalších 40 osad muslimské menšiny, celkem tak od konce srpna zničila už 354 rohingských vesnic. Mají to potvrzovat snímky ze satelitů.

Tažení armády v Arakanském státě vyvolalo mohutný exodus, během kterého do sousedního Bangladéše uprchlo na 640.000 Rohingů. Násilí v regionu pokračuje i přesto, že na konci listopadu podepsaly Barma a Bangladéš memorandu o repatriaci Rohingů do Barmy. Zahájena měla být v následujících dvou měsících.

"Satelitní snímky potvrzují, že v ten samý týden (kdy bylo podepsáno memorandum) byly vypáleny desítky stavení," stojí ve zprávě HRW.

"To, že barmská armáda zničila rohingské vesnice během několika dnů po podpisu smlouvy o repatriaci uprchlíků s Bangladéšem ukazuje, že závazky k jejich bezpečnému návratu byly jen zprávou pro uchlácholení veřejnosti," uvedl ředitel asijské součásti HRW Brad Adams. "Satelitní snímky dokazují to, co barmská armáda popírá - že rohingské vesnice jsou i nadále ničeny. Sliby barmské vlády zajistit bezpečný návrat Rohingů nelze brát vážně," dodal.

Mluvčí barmské vlády zprávu odmítl komentovat s tím, že satelitní snímky, o nichž aktivisté mluví, zatím nestudoval.

Témata:  Barma Human Rights Watch uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy