Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bosně zatkli exčleny muslimské armády, prý páchali zvěrstva na Srbech

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Sarajevo - Speciální jednotka bosenské policie zadržela šest lidí. Podle sdělení prokuratury jsou obviněni mimo jiné z válečného zločinu proti civilnímu obyvatelstvu v letech 1992-1995, z válečného zločinu proti zajatcům a z nabádání ke spáchání trestného činu.

Policie zasahovala v oblastech měst Kakanj a Ilijaš severně od Sarajeva. Regionální televize N1 k zadrženým uvedla, že jde o bývalé příslušníky teritoriální obrany (TO) a bosenské armády (ARBiH), tvořené převážně Muslimy (dnes Bosňáky).

Konkrétně jsou podezřelí, že se 10. června 1992 u Ilijaše zúčastnili útoku na vesnici Čemerno obývané Srby. Zavraždili při tom tři desítky lidí, z toho přibližně deset žen. Nejmladší oběti bylo 16 a nejstarší 80 let.

Před dvěma týdny média informovala o zadržení 13 jiných bývalých příslušníků TO a ARBiH muslimské (dnes bosňácké) národnosti. Jde o osoby podezřelé z válečných zločinů spáchaných rovněž na srbském obyvatelstvu, a to v oblasti města Konjic. Obviněny jsou z vražd, mučení, znásilňování, pronásledování a vyhánění.

Témata:  Bosna a Hercegovina válka v Jugoslávii válečné zločiny

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.