Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpravodajka pro lidská práva z OSN nesmí do Barmy

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Ženeva - Barmská vláda odmítla spolupracovat se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva a nevpustí ji na své území. Jihokorejská psycholožka I Jang-hi se chystala Barmu navštívit v lednu. Chtěla řešit situaci v Arakanském státu, který je domovem muslimských Rohingů.

"Prohlášení o nespolupráci s mojí misí lze vnímat pouze jako silnou známku toho, že se v Arakanském státě stejně jako ve zbytku země musí dít něco hrozného," uvedla I Jang-hi.

Připomněla, že ještě nedávno do Barmy zavítat směla. Poznatky z místa shrnula v červencové zprávě, kterou však podle ní nyní barmská vláda označuje za zaujatou.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům v Arakanském státě po útocích rohingských povstalců na stanoviště bezpečnostních sil 25. srpna. Armáda popírá, že by útočila na civilisty, a tvrdí, že naprostá většina zabitých Rohingů byli "teroristé".

Svědkové z řad statisíců Rohingů popisují, že vojáci zabíjeli, mučili a znásilňovali barmské civilisty. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn na začátku prosince řekl, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy.

Témata:  Barma OSN (Organizace spojených národů) lidská práva Rohingové

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy