Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Peru Kuczynski odvolán nebyl. Chtěla ho sesadit opozice, sama má problém

Peru
Peru
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Lima - Prezident Peru ustál hlasování o odvolání, kterému čelil v důsledku podezření z korupce. K tomu, aby byl Pedro Pablo Kuczynski sesazen, bylo v kongresu zapotřebí 87 hlasů. Nakonec pro jeho odchod hlasovalo o osm zákonodárců méně.

Kuczynski (79), který dříve pracoval jako bankéř na Wall Street, již dříve odmítl výzvu k dobrovolnému odchodu. V noci na čtvrtek řekl v televizi, že snaha o jeho sesazení je pokusem o převrat ze strany pravicové opozice.

Opozice ve středu zveřejnila dokumenty, podle nichž Kuczynski v letech 2004 až 2013 dostal od brazilské stavební firmy Odebrecht přes 780.000 dolarů (asi 17 milionů Kč). Prezident, který v letech 2004 až 2006 zastával nejprve úřad ministra hospodářství a později premiéra, tvrdí, že peníze obdržel legálně za poradenskou činnost. Původně však popíral jakékoliv vazby na Odebrecht.

Proti jeho dovolání nakonec hlasovalo 19 zákonodárců, 21 se zdrželo hlasování a dalších deset se jich nedostavilo. Debata před hlasováním, v níž se prezident hájil, trvala deset hodin.

Opozice také čelí skandálu kvůli Odebrechtu. Prokuratura vyšetřuje podezření, že nejsilnější opoziční strana Fuerza Popular (Lidová síla) vedla dvojí účetnictví, aby zakryla černé peníze na volební kampaň v roce 2011. Ty údajně dostala právě od Odebrechtu. Její šéfka Keiko Fujimoriová loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.

Témata:  Peru

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 9:04

Je to v rukou policie. Jaromír Soukup po posledním maléru řekl, co je smutné

Jaromír Soukup má zase co vysvětlovat. V úterý večer ho totiž na dálnici zastavila policejní hlídka a dala mu dýchnout. Nulu podle dostupných informací přístroj neukázal. Podnikatel se ohání výsledkem krevního vyšetření a je přesvědčen, že za vším stojí expartnerka Agáta Hanychová, se kterou vede spor ohledně péče o dceru Rozárku. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).