Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guatemala následuje USA, přemístí velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma

Izrael, Jeruzalém
Izrael, Jeruzalém
Foto: Pixabay

Ciudad de Guatemala - Guatemalský prezident Jimmy Morales vydal pokyn k přesunu velvyslanectví této středoamerické země v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. O záležitosti hovořil s izraelským premiérem, časovou lhůtu pro přesun amabasády ale neupřesnil.

Americký prezident Donald Trump uznal v prosinci Jeruzalém jako hlavní město Izraele, čímž pobouřil arabský svět a svoje západní spojence.

Ve čtvrtek Valné shromáždění OSN přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pro návrh hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět včetně Guatemaly, 35 států včetně České republiky se zdrželo.

Trump před hlasováním pohrozil, že státy, které budou proti Washingtonu hlasovat, přijdou o americkou finanční podporu. Guatemala je příjemcem velké finanční podpory USA, upozornila agentura Reuters.

Netanjahu dnes vydal poselství na twitteru pro turisty mířící u příležitosti Vánoc na posvátná křesťanská místa - "vítejte v izraelském hlavním městě Jeruzalémě," uvedl mimo jiné.

Témata:  Guatemala Jimmy Morales Jeruzalém

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.