Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané chtějí na Ukrajinu poslat i pušky pro snipery. Jak odpoví Rusko?

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Moskva - Americká média před časem oznámila, že prezident Donald Trump zřejmě schválí prodej protitankových střel Ukrajině. Rusko proti tomu protestovalo, zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí o dodávkách obranných zbraní na Donbas.

Spojené státy mají na Ukrajinu údajně dodat 210 protitankových střel Javelin a 35 odpalovacích zařízení v hodnotě 47 milionů dolarů (přes miliardu korun). Součástí zbrojních dodávek má být i prodej velkorážných odstřelovačských pušek M107A1 za 41,5 milionu dolarů. Oficiálně podrobnosti o dodávkách zatím potvrzeny nebyly, případný kontrakt musí schválit Kongres.

Rusko o recipročních opatřeních nerozhodlo. "Žádné rozhodnutí v této otázce nepadlo," odpověděl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda se Moskva chystá posílit zbrojní arzenál "lidových republik" na východě Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničí o víkendu záměr USA kritizovalo. "Ve skutečnosti (toto rozhodnutí) podporuje válečný tábor v Kyjevě, to znamená ty politické síly, které sázejí na silové řešení problému Donbasu," uvedl náměstek ministra zahraničí Grigorij Karasin.

Témata:  Rusko zbraně Ukrajina Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.