Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharský prezident vetoval protikorupční zákon, podle něj je málo účinný

Vlajka Bulharska
Vlajka Bulharska
Foto: Pixabay

Sofia - Bulharský prezident Rumen Radev odmítl podepsat nový protikorupční zákon. Prý je naprosto nedostatečný k naplnění stanovených cílů. Poslanci se tak budou muset normou zabývat znovu.

Podle prezidenta se boj s korupcí nemůže omezit pouze na opatření, s nimiž zákon schválený Národním shromážděním počítá. "Tato opatření, byť nezbytná, nejsou dostatečná pro účinný boj s korupcí, který společnost očekává," uvedl Radev. Přijatý právní předpis podle něj boj s korupcí dokonce svým způsobem ztěžuje.

Také poukázal na "zásadní nesoulad" vetovaného zákona o boji proti korupci a o zabavování nelegálně nabytého majetku s jeho zamýšlenými cíli. Právní předpis je podle Radeva v rozporu se základními principy ústavy a mezinárodních dohod, jejichž účastníkem Bulharsko je.

Bulharsko je od roku 2007 členem EU a v pondělí převzalo úlohu její předsednické země. Společně s Rumunskem je ale pod neustálým dohledem Evropské komise kvůli účinnosti fungování justice zejména v oblasti boje proti korupci a organizované kriminalitě.

Témata:  Bulharsko korupce EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.