Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saúdská Arábie by měla propustit politické vězně, žádají experti OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Ženeva - Nezávislí experti OSN dnes vyzvali Saúdskou Arábii, aby přestala utlačovat disidenty a propustila desítky politických aktivistů, kteří jsou vězněni od září. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda Saúdské Arábie se k prohlášení expertů OSN zatím nevyjádřila.

Podle odhadů OSN bylo v království bylo od loňského září zadrženo více než 60 prominentních duchovních, novinářů, aktivistů a učitelů. O utlačování disidentů už dříve informovaly organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW).

Rijád tvrdí, že v zemi nejsou političtí vězni, ale podle saúdskoarabských vládních zdrojů citovaných agenturou Reuters království sleduje činnost aktivistů s cílem zajistit stabilitu společnosti.

„Jsme svědky perzekuce ochránců lidských práv, kteří pokojně využívali práva na svobodu slova, shromažďování, sdružování a vyznání," uvedlo pět nezávislých expertů OSN s tím, že protiteroristické a jiné bezpečnostní zákony v zemi v posledních měsících sloužily k systematickému zatýkání disidentů.

Ve vězení skončil i prominentní duchovní Salmán Audah, kterého experti z OSN označili za reformátora a vlivnou náboženskou postavu, jelikož se v minulosti zastával většího dodržování lidských práv v rámci islámského náboženského práva šaría.

Dalším vězněným je spisovatel a učitel Abdalláh Málikí, obchodníci Isám Zamíl, Abdalazíz Šubajlí a Ísa bin Hamad Hamíd ze zakázaného saúdskoarabského sdružení pro občanská a politická práva.

„Navzdory tomu, že Saúdská Arábie byla v roce 2016 zvolena členem Rady OSN pro lidská práva, nadále umlčuje, svévolně vězní, zadržuje a utlačuje obhájce lidských práv a kritiky," uvedli odborníci.

Témata:  Saúdská Arábie OSN (Organizace spojených národů) lidská práva

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy