Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saakašvili u soudu neuspěl se stížností proti neudělení azylu

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili
Foto: Wikimedia Commons

Kyjev - Soud v Kyjevě dnes odmítl stížnost bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů. Ty mu již po odebrání ukrajinského občanství - odmítly udělit azyl či poskytnout ochranu jako uprchlíkovi, a tím pádem mu povolit pobyt v zemi.

Oznámila to agentura Interfax s tím, že Saakašvili nebyl u soudu přítomen. Saakašvili na Ukrajině vede opoziční Hnutí nových sil a pořádá demonstrace za odvolání prezidenta Petra Porošenka, svého někdejšího spojence.

Politik také obvinění ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci. Hrozí mu pět let vězení. Saakašvili jakékoli provinění popírá a kauzu označuje za politicky motivovanou mstu ukrajinského režimu.

Saakašvili po roztržce s Porošenkem přišel o ukrajinské občanství a podle kyjevských médií mu hrozí vyhoštění do Gruzie, kde je stíhán pro podezření ze zneužití úřadu.

Po odebrání ukrajinského občanství nesměl Saakašvili vstoupit na ukrajinské území, v září ho ale skupina jeho stoupenců násilím převedla přes polsko-ukrajinskou hranici. V Kyjevě byl zadržen až na druhý pokus; ten první zmařil dav jeho přívrženců.

Témata:  Michail Saakašvili Ukrajina EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.