Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mumifikované dítě nemělo neštovice, šlo o jiný zákeřný virus, zjistili vědci

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: news.com

Řím - Malé dítě, jehož mumifikované tělo podle původních domněnek vědců neslo první důkaz o výskytu pravých neštovic, mělo ve skutečnosti hepatitidu B. Objev podle vědců dokazuje, že tento typ žloutenky provází lidstvo po staletí a že se nemoc za posledních 450 let jen málo změnila.

Ukázaly to další analýzy ostatků z 16. století, které byly nalezeny v bazilice San Domenico Maggiore v Neapoli. Informovala o tom agentura AFP.

Italští vědci před 30 lety na základě zjevné vyrážky na obličeji usoudili, že dítě mělo pravé neštovice. Badatelé z kanadské McMasterovy univerzity ale nyní po analýze kousků kůže a kostí zjistili, že dítě trpělo hepatitidou B, která napadá játra a rovněž může způsobovat vyrážku.

Odborník z McMasterovy univerzity Hendrik Poinar podotkl, že pochopení toho, jak se epidemie vyvíjely v minulosti, přispívá k pochopení toho, jak se šíří současné patogeny. "Tyto informace nám nakonec pomohou dostat je pod kontrolu," uvedl Poinar.

Témata:  Mumie nemoc historie viry a bakterie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.