Peking - Na třídenní návštěvy Číny dnes přicestoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Hned na úvod prohlásil, že Čína a Evropa by měly spolupracovat na plánu novodobé Hedvábné stezky (One Belt, One Road), která má spojit tři kontinenty pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.
Podle Macrona nové projekty týkající se infrastruktury a kultury, které propaguje Čína, by se mohly stát zájmem Francie a Evropy, pokud budou vedeny v duchu spolupráce.
Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil svůj ambiciózní plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 a na loňském květnovém summitu do něj slíbil investovat 124 miliard dolarů. Peking tvrdí, že cílem stezky je posílit obchodní vztahy Číny s Evropou a dalšími zeměmi. Řada západních států ale Peking podezírá, že chce tímto způsobem především ještě silněji rozšiřovat svou moc. Upozorňují také, že Čína své projekty nastínila jen velmi vágně a že není jasné, zda budou otevřeny Evropanům.
"Tyto cesty se nesmějí stát novým nástrojem hegemonie a učinit ze zemí, kterými procházejí, vazaly (Číny)," prohlásil dnes Macron.
Svou první návštěvu Číny ve funkci zahájil Macron symbolicky zastávkou ve městě Si-an, kde začínala starobylá Hedvábná stezka. "Hedvábná stezka nebyla v minulosti jen čínská," řekl Macron v projevu před akademiky, studenty a podnikateli v paláci, který byl za dynastie Tchang více než 220 let královskou rezidencí. "Stezky mohou být jedině sdílené. Nemohou být jednosměrné," prohlásil Macron.
Francouzský prezident, který přicestoval do Číny s delegací 50 podnikatelů, vyjádřil naději, že francouzské firmy získají větší přístup na čínské trhy. Doufám v nový začátek vztahů EU a Číny na základě "rovných pravidel", prohlásil Macron.
Britský ministr financí Philip Hammond v prosinci řekl, že Británie, která opouští Evropskou unii, si přeje těsnější spolupráci s Čínou na jejím plánu nové Hedvábné stezky. Macron nicméně prohlašuje, že Evropa by neměla být ve svých obchodních vztazích "naivní", a prosazuje přísnější antidumpingová pravidla proti dovozu levné čínské oceli, napsala agentura Reuters.
Podle agentury Reuters přivezl Macron svému čínskému protějšku jako dar koně elitní republikánské gardy, k jejímž úkolům patří i ochrana francouzského prezidenta. Čínský prezident byl údajně fascinován 104 gardisty, kteří ho doprovázeli v průběhu jeho poslední návštěvy Paříže v roce 2014. Francouzský prezidentský palác označil dar v podobě osmiletého hnědého valacha jménem Vesuvius za "bezprecedentní diplomatické gesto".
Témata: Čína, Francie, EU, Emmanuel Macron, Si Ťin-pching 1
Související
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58
10. října 2024 12:27