reklama

Fedotov zaslal šéfovi Vyšetřovacího výboru Alexandru Bastrykinovi dopis, v němž poukázal na důvodné podezření, že zadržení Titijeva může být spojeno s jeho činností při ochraně lidských práv. "Je naprosto nepřípustné, aby byl někdo pronásledován kvůli práci při ochraně lidských práv," napsal ombudsman.

Fedotov ve svém dopise šéfovi federálních vyšetřovatelů také poukázal na možnost, že droga byla Titijevovi podstrčena s cílem zkompromitovat ho. Na totéž upozornilo hnutí Memorial.

Čečenské úřady odmítly, že by Titijev byl ve vazbě kvůli svým aktivitám. Mluvčí čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Ilvi Karimov agentuře Interfax řekl, že takové naznačování je "naprosto nepodložené". Úřady jsou podle něj povinny vést nestranné vyšetřování.

Memorial podle agentury AP ve svém prohlášení obvinil čečenské policisty, že ve středu vnikli do domu Titijevovy rodiny, vyhrožovali jí a vyhnali ven. Titijevův syn a otec byli navíc předvoláni na policii.

Do čela čečenské odbočky se Titijev postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalji Estěmirovové v roce 2009. Memorial, pro který aktivistka pracovala, tehdy přičetl odpovědnost za vraždu Kadyrovovi. K Titijevovu propuštění vyzvalo ve středu ministerstvo zahraničí Spojených států. Týž den jeho osvobození žádal i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama