Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S cvičením libyjské stráže pomůže námořní operace EU

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Členské země Evropské unie rozšířily mandát unijní námořní operace ve Středozemním moři tak, aby se její příslušníci mohli podílet na výcviku libyjského námořnictva.

Plyne to ze závěrů dnešní schůzky ministrů zahraničí EU. Mandát operace Sophia byl zároveň prodloužen o rok a rozšířen o sdílení informací a prosazování zbrojního embarga OSN v mezinárodních vodách.

Podmínkou k tomu, aby mohli evropští námořníci začít libyjským partnerům pomáhat s výcvikem je žádost tamní vlády.

Už dnes dopoledne při příchodu na jednání ale šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová novinářům řekla, že ji libyjský premiér Fáiz Sarrádž v neděli dopisem právě o pomoc s budováním pobřežní stráže požádal.

Ministři zahraničí dnes v závěrech své schůzky také ocenili Sarrádžovu připravenost s EU spolupracovat v její snaze narušovat a likvidovat činnost převáděčů a pašeráků lidí.

Témata:  EU Libye

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 14:24

Česko má za sebou velkou důchodovou změnu, oznámil úřad

Dubnové důchody se letos staly okamžikem zásadní změny, která se týká výplatních termínů. Nově jsou penze vypláceny výhradně v první polovině kalendářního měsíce. Příslušný úřad v tomto týdnu informoval, že ke změně již došlo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy