Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA prý nedokázaly zmařit jadernou dohodu mocností s Íránem

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Teherán - Spojeným státům se nepodařilo zmařit jadernou dohodu mezi Íránem a mocnostmi, řekl dnes ve státní televizi íránský prezident Hasan Rúhání.

Smlouvu, kterou se šesti světovými mocnostmi Teherán uzavřel v roce 2015, Rúhání podle agentury Reuters označil za "dlouhodobé vítězství" Íránu.

Dohoda omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného programu Íránu. Podle amerických zákonů smějí být sankce uvolněny maximálně na 120 dnů, takže vláda musí o prodloužení mírnějšího režimu každé čtyři měsíce znovu rozhodovat.

Americký prezident v pátek režim mírnějších protiíránských sankcí naposledy prodloužil, ale přeje si, aby Spojené státy a jeho evropští spojenci s Teheránem propříště vyjednaly "silnější" dohodu. Požaduje například dodatek, který by posílil režim inspekcí a umožnil Spojeným státům, aby sankce v plné míře obnovily, pokud Teherán smlouvu poruší.

Témata:  Hasan Rúhání Írán USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.