Washington – Nemůžou být pochyby o tom, že se Evropa zmítá v krizích – od migrační krize po hrozbu rozpadu samotné Evropské unie. Americká nezávislá analytická společnost Stratfor zkoumá, co vše stabilitu Evropy v současné době ohrožuje.
Inverzní situace
Společnost tvrdí, že v dnešní době nastala situace, která je opakem té, která Evropskou unii ohrožovala v počátcích krize EU.
„Během prvních fází krize EU většina hrozeb bloku přicházela z jeho okrajových částí. Tehdy hlavní obavou bylo, že by finanční katastrofa v jižním členském státu – například státní bankrot v Řecku nebo Portugalsku – mohla vést k rychlému pádu eurozóny, což by poškodilo severní státy jako Německo a Nizozemí," vysvětluje.
„Ačkoliv tato možnost stále existuje, dalo by se říci, že se objevila inverzní hrozba. Dnes neustálý růst nálad proti zavedeným systémům a euroskeptismu v Evropě, jak je možné vidět například v Rakousku a Německu, ohrožuje jih kontinentu," podotýká Stratfor.
Jasný signál v Rakousku
Ačkoliv prezidentský kandidát Norbert Hofer z nacionalistické Svobodná strany Rakouska nakonec ve volbách nezvítězil, jak analýza podotýká, úspěch dvou kandidátů ze stran mimo hlavní tradiční Sociální demokraty a Rakouskou lidovou stranu poslal „vídeňské umírněné vládě jasný signál".
I přes výslednou Hoferovu prohru ve volbách získal jen o 0,6 % méně než vítězný Alexander Van der Bellen a vláda by podle analýzy mohla Hoferův úspěch chápat jako přání voličů, aby pokračovala v odmítání přijímání uprchlíků a případně svá opatření ještě přitvrdila.
Itálie se proto podle analýzy bojí úplného uzavření hranice s Rakouskem, které by mohlo na rakousko-italských hranicích vést ke stejné situaci, jakou bylo možné vidět na makedonsko-řeckých hranicích u města Idomeni – tedy vzniku neřízených uprchlických táborů.
Zklamání z politiky
Řecko se pak dalších krizí eurozóny i Evropké unie jako takové obává například kvůli své vlastní špatné finanční situaci a vyjednávání s věřiteli kvůli svému státnímu dluhu. Rostoucí euroskeptické nálady by přitom mohly znamenat tvrdý postoj členských států při jednáních o dalším záchranném balíčku pro řeckou ekonomiku.
Stratfor také připomíná, že situace v Rakousku je nápadně podobná situaci v Německu, kde průzkumy veřejného mínění jasně ukazují na zklamání se zavedenými politickými stranami a růst popularity nacionalistických stran včetně Alternativy pro Německo (AfD).
„Trend euroskeptismu představuje nebezpečí nejen pro budoucnost Jižní Evropy, ale i celého evropského bloku. Rostoucí nacionalistické nálady by mohly vést vlády Severní Evropy k izolování se od jihu, uzavření hranic nebo rozhodnutí, že by se eurozóně dařilo lépe bez jejích problematických členů," dodává Stratfor.
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40