Vídeň – Rakouské prezidentské volby nakonec dopadly velmi těsně; tak těsně, že až do poslední chvíle se nevědělo, který z kandidátů vyhrál, a rozhodly až korespondenční hlasy. Bruselský zpravodajský server Politico se ve své analýze zamyslel, co z výsledků rakouských voleb lze vyčíst.
Dramatické volby
Volba nového prezidenta Rakouska byla napínavá až do poslední chvíle. O vítězi nakonec rozhodlo pouhých 31 tisíc hlasů. Alexander Van der Bellen tak svého soupeře, Norberta Hofera ze Svobodné strany Rakouska, porazil s 50,3 % hlasů.
Jak server připomíná, Rakousko se v posledních měsících ocitlo ve středu migrační krize a volby proto bedlivě sledovala celá Evropa. První kolo navíc dopadlo významně ve prospěch Hofera, který měl podle serveru značné šance stát se prvním krajně pravicovým prezidentem Evropy.
Jeho potenciální vítězství vyprovokovalo ostatní politiky, aby se spojili za Van der Bellenem. Výsledkem byla „jedna z nejdramatičtějších volebních soutěží současné evropské historie".
Konec zavedených stran
Podle serveru lze z tohoto vývoje událostí odvodit hned několik faktů. „Rakouské výsledky především ukazují, že středopravé a středolevé strany, které dominovaly evropské politice od druhé světové války, jsou na ústupu. Sociálně demokratické a lidové bloky, které ve velké části regionu po desetiletí zajišťovaly stabilitu, rychle ztrácí na popularitě," vysvětluje.
To má podle serveru za následek také vyostření a polarizaci politické debaty. „Ale Rakousko ukazuje na ještě jeden problematičtější aspekt tohoto trendu: zvětšující se propast mezi třídami," podotýká.
„Zatímco vzdělaní obyvatelé měst podpořili Van der Bellena, Rakušané s nízkými příjmy z venkova a dělnické třídy stáli za Hoferem. Rakousko takovéto strohé rozdělení svých voličů nevidělo od 30. let minulého století, kdy střety mezi pravicovými a levicovými silami téměř vyvolaly občanskou válku."
Míří Rakousko špatným směrem?
Rakouské volby ale podle serveru zároveň jasně ukázaly, že populismus se nedotýká jen lidí s nízkými příjmy. „Rakousko se objektivně řadí mezi nejbohatší evropské i světové státy. Nezaměstnanost je v porovnání s většinou zemí EU nízká a růst je stabilní. To, že se Svobodné straně Rakouska i tak podařilo převrátit politiku v zemi naruby, ukazuje, že voličům na současnosti záleží stejně, jako jim záleží na budoucnosti," tvrdí server.
„Hlavní zprávou Svobodné strany je, že Rakousko míří špatným směrem. Strana varuje, že i když se nyní Rakušané necítí znepokojeni, islám, EU a globalizace ohrožují jejich budoucnost," připomíná server.
Na druhou stranu ale dodává, že vítězství Van der Bellena ukazuje, že se proevropské liberální síly mohou v momentě krize spojit; ve druhém kole Van der Bellen získal o 1,3 milionů hlasů víc než v prvním kole.
Společným prvkem obou kandidátů pak podle serveru byla jejich upřímnost. „V porovnání s mainstreamovými stranami, které jen tlachaly a změnily svůj postoj ohledně nespočtu problémů, měli Van der Bellen a Hofer ve svých názorech na klíčová témata jasno."
Související
22. listopadu 2024 11:29
16. listopadu 2024 8:49
2. listopadu 2024 20:44
2. listopadu 2024 14:01
2. listopadu 2024 13:15
25. října 2024 11:23