Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko má podle Stoltenberga právo se bránit

Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Brusel - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes řekl, že Turecko, které vede ofenzivu v severní Sýrii proti kurdským milicím, jež obviňuje z terorismu, má "právo se bránit, ale přiměřeně".

"Turecko je jednou ze zemí NATO, které trpělo nejvíce terorismem, a všechny národy mají právo se bránit, ale musí se to dít přiměřeným způsobem," uvedl Stoltenberg ve svém prohlášení.

Stoltenberg také řekl, že je v kontaktu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ohledně ofenzivy zahájené proti enklávě Afrín v severní Sýrii.

Afrín leží u hranice s Tureckem. Turecká armáda začala ze svého území ostřelovat oblast Afrín na severu provincie Halab (Aleppo) minulý týden v pátek. V sobotu zahájila bombardování a v neděli začala operace pozemních sil turecké armády a jejích povstaleckých spojenců. Ankara operaci zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu s vazbami na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Témata:  Turecko NATO (Severoatlantická aliance) Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.