Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí olympiádě teroristický útok?

Olympijský park
Olympijský park
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Pchjongjang - Svět by neměl věřit severokorejskému pokusu o zavedení dialogu s Jižní Koreou. Neměl by ani ocenit gesto KLDR, která tentokrát nebude bojkotovat Olympijské hry. To vše je pouze záminka pro to, aby došlo na olympiádě k útoku. Alespoň to tvrdí bývalá severokorejská zvláštní agentka. Zprávu přinesl zpravodajský server Newsweek.

O možném teroristickém útoku na olympiádu, který již za pár týdnů odstartuje v jihokorejském Pchjončchangu, promluvila někdejší severokorejská špiónka Kim Hjon-hujová. Ta je jedním ze dvou agentů zodpovědných za sestřelení letadla Korejských aerolinií v roce 1987. Útok tehdy nepřežilo 115 lidí.

Kim promluvila o tom, že útok nařídil přímo prezident Severní Koreje Kim Čong-il, otec současného lídra KLDR. Cílem bylo poškodit Jižní Koreu před nadcházející letní olympiádou v Soulu.

"Když jsem dostala ten úkol, bylo to kvůli tomu, abychom narušili olympiádu v Soulu. Severní Korea si tehdy myslela, že organizace OH definitivně rozdělí obě korejské země po ekonomické stránce. Kim Čong-il se bál toho, že by se Jižní Korea stala ekonomickou supervelmocí," cituje slova Hjon-hujové server Newsweek.

Zatímco druhý z agentů se raději zabil, aby nebyl chycen, Kim Hjon-hujová byla zatčena v Bahrajnu, odkud byla převezena do jihokorejské cely. Nejprve jí byl udělen trest smrti, později však byla omilostněna a propuštěna na svobodu. Nyní stojí na druhé straně barikády.

"Jako žijící svědek severokorejského teroru říkám pravdu. Jsem připravena stoupnout si do první řady, abych zabránila dalším podobným útokům. Korejský poloostrov stále zmítá válka, pokud jde o ideologii," řekla pro CNN.

Podle ní se situace v Severní Koreji opakuje - Kim Čong-un chce prý využít Olympijských her ve svůj prospěch. "Severní Korea chce olympiádu použít jako zbraň. Tímto způsobem se chce vyhnout sankcím, aby se dostala z mezinárodní izolace," soudí.

Podobná varování zaznívají i z amerických kruhů. V nich zaznívá podezření o tom, že severokorejské náhlé "přátelství" s Jižní Koreou má "skryté motivy". "Severní Korea pod Kim Čong-unem chce mít dobrou image - obraz mírumilovné země s jaderným arzenálem. To za doby jeho otce nebylo," řekl pro Newsweek Duyeon Kim, který monitoruje dění na Korejském poloostrově.

Připomeňme, že Jižní Korea se rozhodla po dvou letech znovu obnovit dialog se severní částí poloostrova. Součástí obnovení rozhovorů byl také severokorejský slib, podle kterého vyšlou na olympiádu 22 svých sportovců a další své lidi. Severokorejci si již stihli prohlédnout místo konání her. Na něm se setkali s malou skupinkou Jihokorejců, kteří proti jejich přítomnosti v zemi protestovali.

Mluvčí prezidenta Jižní Koreje označil olympiádu za "Olympijské hry míru". Podle bývalé špiónky KLDR však využije Pchjongjang celou akci pro svoji propagandu, načež opět obnoví svůj jaderný program. "Severní Korea se nevzdá jaderných zbraní. Je to jejich záchrana," uzavřela bývalá agentka.

Témata:  olympiáda terorismus Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 15:58

Petra Černocká upřímně promluvila o stáří a důchodu. Řekla, co nechápe

I k dnešnímu dni si můžeme přiřadit jednu hvězdnou oslavenkyni. Petra Černocká dnes slaví půlkulaté 75. narozeniny. Nejvíce ji samozřejmě proslavila již v mládí role Saxany. Dnes už je herečka a zpěvačka sice v důchodovém věku, ale k důchodu přistupuje po svém. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy