Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mezi Srbskem a Chorvatskem to vře. Důvodem je tábor smrti Jasenovac

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bělehrad - Mezi Srbskem a Chorvatskem se strhla další ostřejší výměna názorů, tentokrát kvůli koncentračnímu táboru Jasenovac. V něm přišly o život za vlády fašistického režimu ustašovců v letech 1941-1945 desetitisíce Srbů, Židů, Romů a protinacisticky zaměřených Chorvatů.

Na expozici pod názvem "Jasenovac, právo nezapomenout" a na výroky srbského ministra zahraničí Ivici Dačiče při jejím zahájení minulý týden ve čtvrtek hněvivě reagovalo chorvatské ministerstvo zahraničí diplomatickou nótou. Podle médií v ní sousední zemi vyčetlo údajnou manipulaci s fakty.

Tento krok na druhé straně vyvolal pobouření v Bělehradě. Šéf srbské diplomacie Dačić chorvatskou nótu označil za "vrchol licoměrnosti a nestoudnosti".

Prezident Aleksandar Vučić v rozhovoru poskytnutém televizní stanici TV Pink dokonce řekl, že zmíněná nóta se rovná něčemu takovému, jako kdyby Německo zaslalo Židům protestní nótu kvůli tomu, že si Dnem památky obětí holokaustu připomínají utrpení svého národa v době druhé světové války.

Dačić v newyorském sídle mimo jiné řekl, že chorvatský premiér Andrej Plenković by se památce obětí z jasenovackého tábora neměl jezdit poklonit jenom do Jeruzaléma, ale měl by to rovněž učinit přímo v Jasenovaci.

Témata:  Srbsko Chorvatsko holocaust koncentrační tábory

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.