Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irsko zlegalizuje potraty? Rozhodne se v referendu

Irsko
Irsko
Foto: Pixabay

Dublin - V katolickém Irsku není možné uměle přerušit těhotenství po znásilnění, incestu ani při vážném poškození plodu. Přísný zákon by mohlo změnit referendum, které bylo vyhlášeno na květen.

Voliči rozhodnou, zda dodatek ústavy z roku 1983, který "uznává právo nenarozeného dítěte na život" zachovat, anebo ne. Pokud se Irové vysloví pro zrušení dodatku, o podobě zákona o interrupci bude jednat parlament.

Zvláštní parlamentní výbor, v němž zasedli zástupci všech stran, označil v prosinci dotčený dodatek ústavy za nevyhovující. Komise se například vyslovila pro to, aby bylo možné provést interrupci bez omezení až do 12 týdne těhotenství.

Premiér Leo Varadkar, exministr zdravotnictví, připomněl, že tisíce irských žen podstupují interrupci v zahraničí a další si objednají potratovou pilulku přes internet. Varadkar byl dříve proti umělému přerušení těhotenství. "Postupem času a vlivem životních zkušeností jsem svůj názor (na potrat) změnil," vysvětlil irský premiér.

Témata:  Irsko potraty ženy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.