Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsku došla trpělivost: Opustíme rozhovory OSN o migraci, pokud nebudete na běžence přísnější

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Budapešť - Maďarsko by mohlo již velmi brzy zahájit proces odchodu z jednání OSN o globálním paktu o migraci. Dojde k tomu, pokud toto ujednání neudělá "pozitivní posun vůči maďarskému postoji", varoval šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Maďarsko by mohlo odejít z jednání OSN o migraci kvůli obavám, že pro-migrační pozice mezinárodního subjektu se neshoduje s bezpečnostními zájmy, řekl ve čtvrtek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Jeho slova cituje server Politico.

„OSN chce vytvořit pakt, který povzbudí migraci. Máme opačný názor a pokud se bude v únoru přijat tento postoj... otázkou je, proč bychom se měli na této diskuse účastnit?" řekl Szijjártó pro televizi M1. Budapešť se obává, aby se OSN nesnažila ji přimět ke zmírnění vlastních pravidel pro migraci a nebránila například kriminalizaci nelegálního překročení hranic.

V září 2016 přijalo 193 členských států Valného shromáždění OSN jednomyslně text zvaný Newyorská deklarace pro migranty a uprchlíky. Ta má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, mimo jiné otázky přijímání běženců v jednotlivých zemích, školní docházky jejich dětí, legálního zaměstnávání, ochrany před pašeráky či jejich návratu domů.

Formální jednání o nezávazné Newyorské deklaraci OSN má být zahájeno tento měsíc, cílem je přijmout finální balíček do konce roku 2018.

„Pokud v prvním návrhu migračního balíčku OSN nedojde k pozitivnímu posunu směrem k maďarskému stanovisku, Maďarsko definitivně opustí toto jednání," řekl ministr zahraničí na tiskové konferenci. „Podle názoru Maďarska migrace není pozitivní proces a není nezastavitelná, ale naopak představuje závažné bezpečnostní riziko a může být zastavena," dodal ministr.

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán už od počátku uprchlické krize v roce 2015 kritizoval migrační politiku EU a trval na tom, že Maďaři nebudou podporovat otevření hranic své země migrantům a uprchlíkům.

Začátkem tohoto měsíce novinářům řekl, že migrace se stala „problémem" pro demokracii a že Evropané „nechtějí žít v neustálé hrozbou terorismu a chtějí naopak bezpečnost a chtějí,a by byly jejich hranice chráněny“.

Témata:  Maďarsko uprchlíci OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy