Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němečtí agenti se zapojili to tajné akce USA proti vracejícím se bojovníkům IS

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Berlín - Podle informací magazínu Der Spiegel se německá zpravodajská služba BND zapojila do tajné akce USA, jejímž cílem je eliminovat teroristické nebezpečí, které představují bojovníci Islámského státu (IS) vracející se z oblastí bojů v Sýrii a Iráku.

Magazín o tom informoval s odvoláním na důvěrnou odpověď vlády na interpelaci parlamentní frakce strany Levice. Podle tohoto sdělení se Spolková zpravodajská služba od října loňského roku účastní operace Gallant Phoenix společně s 21 dalšími státy.

Jde o utajovanou jednotku, která shromažďuje informace o bojovnících IS v Sýrii a Iráku. Řízena je americkým společným velením speciálních operací ze základny v Jordánsku a jejím úkolem je vyhodnocovat dokumenty, nosiče dat, stopy DNA a otisky prstů, které získaly speciální síly v bývalých baštách IS.

BND a německá armáda jsou názoru, že tato spolupráce je nezbytná, aby bylo možné čelit teroristickému nebezpečí ze strany lidí, kteří odešli na Blízký východ bojovat na straně IS a nyní se vracejí. Německo prý zpočátku účast odmítalo z obavy, že by USA předané informace mohly využívat k vojenským úderům proti německým džihádistům.

Do Sýrie a Iráku postupně odjelo z Německa kolem 950 islamistů, aby se připojili k IS. Přinejmenším 145 z nich už zemřelo - část v bojích, část při sebevražedných atentátech, při nichž odpálili výbušniny.

Témata:  Německo Islámský stát USA

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.