reklama

Musk dnes na instagramu zveřejnil nové snímky nákladu, kterým bude jeho elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana.

Starman je očividným odkazem na stejnojmennou píseň Davida Bowieho. Musk již dříve oznámil, že během letu bude v tesle hrát Bowieho skladba Space Oddity. To uživatele twitteru přimělo ke spekulacím, zda nebude vůz vybaven solárním panelem, aby bylo možné zajistit dostatek energie k přehrávání Space Oddity v nekonečné smyčce.

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, což podle Muska není jisté, bude tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce.

Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9.

Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, bude mimořádný i díky tomu, že SpaceX se pokusí o návrat všech tří prvních stupňů nosné rakety. Přistání prvního stupně, který může být využit k dalším startům, se pro SpaceX stalo již prakticky rutinní záležitostí, nyní ale letové středisko bude koordinovat současné dosednutí hned tří takových stupňů. Dva z nich mají přistát přímo v areálu vesmírného střediska a třetí pak na plošině v Atlantickém oceánu.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama