Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český vědec vyfotil Muskovu Teslu na oběžné dráze

Falcon 9 Heavy
Falcon 9 Heavy
Foto: SpaceX

Praha - Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se podařilo českému astronomovi Martinu Maškovi. Vůz vynesla do kosmu raketa Falcon Heavy, která odstartovala z floridského Mysu Canaveral 6. února.

Raketu zachytil Mašek o čtyři dny později. Zamířil na ni robotický dalekohled FRAM, který je součástí Observatoře Pierra Augera v Argentině. Observatoř se věnuje zejména výzkumu vysokoenergetických částic kosmického záření.

Snímek Tesla mezi hvězdami získal ocenění Česká astrofotografie měsíce za únor 2018, jak informoval místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. Podle Pavola Rapavého, člena poroty soutěže o nejlepší astrosnímek, bylo pozorování Tesly jen jakousi "třešničkou na dortu", ozvláštněním standardního pozorovacího programu.

Tesla byla v čase snímkování pozorovatelná v souhvězdí Hydra, 1,056.400 kilometrů od Země. Mašek analyzoval její světelnou křivku a ze změn jasnosti vypočítal rotaci na čtyři minuty a 45 sekund. Měření bylo zaslané do střediska Minor Planet Center, které shromažďuje údaje o vzdálených satelitech a zpřesňuje jejich dráhu ve Sluneční soustavě.

Témata:  Falcon 9 Heavy Elon Musk vesmir

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.